BİNALİ YILDIRIM: “30 BİNDEN FAZLA SİBER GÜVENLİK UZMANINA İHTİYACIMIZ VAR”

532 views
views

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nca düzenlenen 10. Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı’na katılan Başbakan Yıldırım, “30 binden fazla siber güvenlik uzmanına ihtiyacımız var” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım katıldığı bu konferansta siber güvenliği milli güvenliğe entegre etmenin en temel hedeflerinden biri olduğunu belirtti.

Ülkemizin mevcut durumu için ise “Şu anda durumumuz istediğimiz yerde değil. Çok mesafe almamız lazım. Hükümet olarak, en temel hedefimiz, siber güvenliği, milli güvenliğe entegre etmek. Bunun yolu da tehdit unsurlarını saldırı yapılmadan önce karşılamak ve bertaraf etmektir.” dedi.

Ayrıca bu durumun istihdam açısından da önemli olduğunu, “Bizim binden fazla siber güvenlik uzmanına ihtiyacımız var, işte bin civarında var. Gençlerimiz ‘iş’ diyor. İşte iş önünüzde” diyerek belirtti.

Başbakan Yıldırım siber güvenliğin geldiği boyutu ise şu çarpıcı sözlerle ifade etti: “Artık siber güvenlik tehdidi söz konusu olduğunda aslında hayatımızın tehdit altında olduğunu anlamamız gerekiyor. Eski dönemlerde ulusal güvenlik politikaları anlatılırken güçlerden bahsedilir; kara kuvvetleri, deniz kuvvetleri, hava kuvvetleri, özel kuvvetler, jandarma… Şimdi başka bir boyut var. O boyutun adı siber güçler.”