Bey Amca Bir Bakar Mısın?

1.567 views
views

Merhaba okur! Hep bir gündem derdi, bir kovalamacanın kıskacında seyrededurmuşuz herşeyi.Biraz da sana koca göbekli amca, biraz o tatlı hanıma , biraz bakkaldaki amcaya, biraz bizden bahsedelim, bize inelim, bizi diyelim onlara…

Peki neyden bahsedelim? Bilmiyorum… Şu veya bu diye de sınırlamayalım bizi.

Yarın yapacağım, ya da yapmayacağım şeylerin hepsinin planı kafamda belli. Bu sefer plansız olsun herşey! Kafe de göze çarpan kızın aklında kalışı gibi plansız. Güzel olup olmayacağı konusunda plan yapmadan yazalım birkez. Kuşların özgürce uçtuğunu iddia eder gibi yazalım.Biraz sen ol koca göbekli amca, biraz o tatlı hanım, biraz bakkaldaki amca, biz olalım işte…

Yani okuduğumuz yazı bize hiçbir şey vermesin mesela… Bunu da hiçbirşey vermemek pahasına yazalım, öğrenmemek pahasına okuyalım… Hayatımızda onlarca günü,ayı,yılları çalanlara inat 3 5 dakikamızı heba edelim kendimize.

Hayır işte Bey Amca! Hayır… Olmaz. Hayat durmaz sen istedin diye! Sen istedin diye durmaz akan nehir, yanan ateş.Sen istedin diye durmaz.Yine tıpış tıpış açacaksın o kepenkleri, dizeceksin fırıncının getirmiş olduğu ekmekleri.Gecikmiş veresiyelere hayıflanacaksın, hiç sevmediğin adama hürmet edeceksin.

Senin plansız takılışların bile planlı, hiçbir şey beklemezken bile bekleyiştesin Bey Amca!

Senin bir planın yok olamaz da! Sen bir hiçsin hayattaki bir piç ya da! Çünkü sen dururken planlanır yapılır herşey.
Annen,baban planlar ilk başta.” Ya bir çocuk mu yapsak? ” diye… Sonra bir bakmışın olmuşsun. Bir de güzel bir çocuksan, Baba der ulan bende ne maya varmış falan… (Tabi tam burada tebessüm etmeli okur.) Sonra biraz annen, biraz baban, doğduğun sokaklar, vatandaşı olduğun ülken olursun.
Sonra biraz boyun uzar,sonra bir süre sonra uzamaz. Bakmışssın adam olmuşsun. Ama aslında adam değil, biraz baban,biraz annen, doğduğun sokaklar, vatandaşı olduğun ülkeler olmuşsun.Sen ne kadar iddia etsende SEN olduğunu… Aslında biraz o, biraz şu, biraz bu’sundur!
O yüzden efelenme Bey Amca! Gözlerini kapadığında ne kadar körsen, açtığında da o kadar net göremediğini bilmelisin. Yarın güneş doğacak, sen olsanda olmasanda.
Planlar hep vardır, olacak… O yüzden önemli olan bir yolunu bulup onca bu alengirli planın içinde güzel bir parça ol. Norah Jones’dan The Story gibi…