Benzin Zamları Ve Benzinde Dünyadaki Yerimiz

1.122 views
views

 

Geçtiğimiz ayın en çok konuşulan konularından biri de akaryakıt ürünlerine yapılan zamlar oldu. Özellikle benzine arka arkaya gelen zamlar sonrası tepkiler de buna paralel olarak arttı.

Petrol fiyatlarının artmasının en önemli etkisinin Mısır’da yaşananlar ve Suriye’ye müdahale hazırlığı olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki bu olaylar patlak verdikten sonra arka arkaya gelen zamlar bu düşünceyi destekliyor.

Son duruma baktığımızda ise benzin bugün uğradığı 12 kuruşluk indirimle 5,04 seviyesine gelmiş oldu

23 Ağustos’ta 11 kuruş artan benzin fiyatı 4,92 TL’ye çıkmıştı. 29 ağustosta gerçekleşen son zamla 97 oktan benzinin litre fiyatı 5.16 TL’ye yükselmişti

Yani bu olayların gündeme geldiği ağustos ayına 7 kuruşluk indirimle giren benzin 4.85 ile girdiği ağustos ayından 5.07TL ile çıkmıştır.

Bu artışın ve genel olarak benzin fiyatlarımızın dünya ortalaması ile kıyaslamasına baktığımızda ise ortaya şöyle bir tablo çıkıyor:

graph

Tabloya baktığımızda dünya ortalamasının çok üstünde seyretmemizin son aylara özgü bir durum olmadığını söyleyebiliriz. Hatta temmuz ve ağustos aylarına baktığımızda bu farkın kapandığını bile söylemek mümkün. Öyle ki şu anda 5.16TL olan benzin fiyatımızın 3.03TL olan dünya fiyatıyla son zamanların en yakın değerlerine sahip olması bile ne kadar pahalı benzin kullandığımızın en büyük kanıtı olmaktadır.

Dünyanın en pahalı benzini demişken bu konudaki en büyük rakibimiz Norveç ile nasıl bir rekabet içinde olduğumuzu ise şöyle gösterebiliriz:

graph (1)

Başabaş ilerlediğimiz petrol fiyatlarında 2013 yılının ocak ayından başlayıp mayıs ayına kadar devam eden üstünlüğümüz o dönemlerde yapılan ‘’dünyanın en pahalı benzini’’ haberlerinin yanlış olmadığını söylemekte. Ancak bu dönemden sonra Norveç’in bizi yakalayarak ağustos ayında ortalama 5.7TL olan benzin fiyatı ile liderliği tekrar ele geçirmesi bizi 2. Sıraya ‘’düşürmüştür’’.

En pahalı benzini kullanan ülkelerin sıralaması ise şu şekildedir:

benzzzzzz