BAŞKA BİR KİTAP

442 views
views

Bazı kitaplar sıradandır. Okunsa da olur okunmasa da olur dediğimiz kitaplar vardır. Kimi kitapları ise bir çırpıda okuruz ve çevremizdeki insanlara da okutturmak isteriz. “Kutsal” kitaplar dindar insanlar için böyledir ya da milyonlarca kez basılan “Komünist Manifesto” işçi sınıfı için önemlidir.

Kitap okuma seviyesinin yerlerde olduğu ülkemizde kitap üzerine yazmak risktir belki de… Okunmayacağını bile bile yazmaktır, ne dersiniz? Ben denklemi tersinden okumayı tercih ediyorum, okunmuyorsa, okunması için yazmayı, bir anlamda direnmeyi tercih ediyorum yani.

Kitaplığımda uzun süredir duran ve kalınlığından ötürü okumaya, üzerine düşünmeye bir türlü fırsat bulamadığım bir kitabı okumaya başladım geçenlerde. Server Tanilli’nin Uygarlık Tarihi kitabını. Kitabın okunması gereken önemli bir kitap olduğunu biliyordum elbette ama kitabı okudukça kitabın ne denli önemli olduğunu tekrar tekrar kavradım. Kitapta bilim, sanat, felsefe, edebiyat, tarih ne arıyorsanız vardı.

Kitabın yazılış amacını “Gençlerin kültür açığını gidermek.” olarak tanımlıyor Tanilli. 1972-1975 yılları arasında yazılmış Uygarlık Tarihi. Kitabın o günden bugüne güncelliğini koruyor olması da ayrı bir ironi.

Kitap 12 Eylül faşizminin çağdışı politikaları sebebiyle yasaklanmış, daha sonra tekrar tekrar basılmış. Sahi bir kitabı yasaklamak nedir? Kitap hiç yasaklanır mı? Burada özgürlükten dem vurup liberal tavırlarla “Kitap yasaklanmaz kardeşim” demeyeceğim. Benim için somut olandır önemli olan. Bal gibi de yasaklanıyormuş kardeşim. Hem günümüzde hala yasaklı kitaplar yok mu?(1) Biz zincirlerimizden kurtulup mücadele etmezsek egemen sınıflar daha çok kitap yasaklarlar.

Kitabın içeriği kitabın neden yasaklandığını anlatıyor aslında. Kitap gerçekten de kültür açığını gideriyor marksizmden, Sovyetler Birliği’nden bahsediyor. Temel olarak 4 bölümden oluşuyor kitap: Batı Uygarlığı, Sosyalist Dünya, Üçüncü Dünya ve Türkiye. Elbette Türkiye siyasetine de değiniyor, Türkiye’de kapitalizmin sorunlarını irdeliyor.

Böyle kitaplara ihtiyacımız var bizim. Değinmeden edemeyeceğim aynı zamanda böyle yazarlara da. Onurlu, aydın, üretken. Tanilli’yi sevgi ve özlemle anıyor ve kitabı bir an önce edinip okumanızı diliyorum.

Okuyun kardeşim!

(1):http://haber.sol.org.tr/devlet-ve-siyaset/uygarlik-tarihi-de-sakincali-kitaplara-girdi-haberi-67104