Balyoz’da Tahliye Kararı

1.832 views
views

Anayasa Mahkemesi’nin 18 Haziran tarihinde aldığı ihlal kararı sonrası İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi sanıkların tahliyesine ve Balyoz yargılamasının yeniden yapılmasına karar verdi.

Anayasa ‘’Hak İhlali’’ dedi

Anayasa Mahkemesi, Balyoz davasında 230 sanığın yaptığı başvuru sonrası oy birliği ile sanıkların haklarının ihlal edildiğine karar verdi.

Bu karar sonrası İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi sanıkların infazlarını durdurarak tahliyelerine karar verdi.  Toplam 236 sanık tahliye edilirken başka davalardan dolayı tutuklu bulunan 7 sanık tahliye olamadı.

Tahliye olanlar arasında bulunan MHP milletvekili Engin Alan ise şunları söyledi: “Bu alçaklığı yapan, planlayan, destekleyen ne kadar namussuz varsa… Bunlar bu ülkenin vicdanlı, onurlu, adil yargıçlarının önüne oturup hak ettikleri cezayı alana kadar bu mücadele sürecek. Üçüncü söyleyeceğim şu, biz içerde iken cevap verme imkânımız yokken. Başta televizyon ekranlarında, gazete sayfalarında… Bir anamıza küfür etmeyen utanmazlar dâhil, herkese sıfatı mevki, makamı ne olursa olsun söyleyecek sözümüz vardır. Vakti zamanı gelince bu sözlerin neler olacağını sizlerde göreceksiniz. ”

Engin Alan’nın kızı tahliye sonrası selfie çekerek Twitter’da paylaştı.

24873540

‘’Fatih Camii’ni Bombalayacaklardı’’

esh7798_3(1)

Hatırlanacağı üzere 20 Ocak 2010 tarihinde Taraf Gazetesi attığı bir manşette Fatih Camii’ne bombalı saldırı düzenleneceğini ve bunu düzenleyeceklerin başında ise dönemin Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan olduğunu yazmıştı.

Haberin altında ise Mehmet Baransu, Yıldıray Oğur ve Yasemin Çongar’ın imzaları vardı.

Bu haber sonrası adeta ülke çalkalanmış ve kısa bir süre sonra da ismi geçen veya bağlantısı olduğu düşünülenlere baskın ve gözaltılar yapılmıştı.

O dönemden beri birçok kez delillerin sahte olduğu ve düzenlendiği, bu operasyonun bir komplo olduğu dile getirilmiş ve bazı delillerin sahteliği kanıtlanmıştı.

Baransu kararın ardından attığı twitle haberinin arkasında durduğunu gösterdi

baransu

Gözler şimdi yeniden yapılacak olan yargılamaya çevrilirken, sanıkların avukatlarının zamanında çok dile getirdikleri bilirkişi raporlarına da gereken önemin verileceği vurgulanıyor.