Bafa

1.515 views
views

Bafa, insanıyla, doğasıyla, tırmanış bahçeleriyle ve tarihiyle bütünleşmiş bir coğrafya.Aynı zamanda zeytin ağaçları arasında kalmış, küçük köyleri olan bu yer  insanların hoşça vakit geçirebilecekleri bir mekan.

Aydın ve Muğla illeri arasında kalan bu göl daha önce denizin bir parçasıyken, toprağın menderes nehriyle taşınması sonucu birikmeyle denizle bağlantısı kesilmiş ve bugünkü halini almıştır. Suyun tadına baktığınızda da tuzlu olduğunu anlayacaksınız. Gölde çeşitli balık türleri bulunmakta. Bu sayede özellikle sazlık ve köyden uzak kesimlerde flamingolar, büyük ak balıkçıllar ve küçük su kuşları çokça görülmekte.Gece de köyden uzakta kamp yaparsanız, baykuş ve çakal seslerini de duyabilirsiniz. Gölün çevresindeki kıyı, bazı yerlerde kumsal bazı yerlerde de bataklık ve sazlık halinde. Tarihi kalıntıların olduğu dört tane de ada var. Gölü çevreleyen dağ  zamana direnen taş bloklarıyla dolu. Bu kayaların arasında Karya yürüyüş rotaları bulunmakta. Bu rotanın özellikle Gölyaka Köyün’ den Heraklia’ ya giden bölümü ilgi çekmekte.Kayaların arasında yapacağınız güzel bir yürüyüş ile hem gölü yukarıdan görmüş oluyorsunuz hem da tarihi yapıya ulaşıyorsunuz. Kaybolmamak için gidilecek yönü belirten kırmızı-beyaz boyalarla işaretlemişler.

Gölün çevresindeki kayalar tam bir boulder arenası. Boulder, ülkemizde daha yeni popüler olmaya başlayan bir tırmanış sporu.İp güvenliği olmayan bu spor çok yüksek olmayan bu kayalardan düşme ihtimaline karşı yere minder konularak yapılıyor. Onlarca rotanın bulunduğu bu kayalar birbirine yakın ve manzarası da oldukça güzel.

Kapıkırı Köyünde kalabileceğiniz pansiyon bulunmakta ama gitmeden önce rezervasyon yapmakta fayda var çünkü genelde dolu oluyor. Kahvaltılar çok çeşitli ve güzel.Yemekleri de zeytinyağlı ve oldukça lezzetli. Bu pansiyonlarda ve özel arazi olmayan göl kenarında kendi çadırınızla kamp yapma  imkanınız da var.