Alman Devi Deutsche Bank’dan Radikal Kararlar

843 views
views

2008 krizinden sonra küresel ekonomiler istediği dinamiği bir türlü yakalayamadı ama 2008 krizindeki gibi de zor duruma da düşmedi. Küçük küçük adımlarla büyüme devam eden şirketler FED’in parasal daralmaya gitmeye başladığı Mart 2014 tarihinden beri de şirketler işlerinde maliyetleri azaltmaya gitti. Birçok şirket gelişmekte olan pazarlardan çekilirken bazıları da birleşmeye gitti.

Son bombayı ise Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank patlattı. Şirketin 2020 yılı hedefi için maliyetleri azaltmak için iki yıl içinde toplamda 35.000 personelini işten çıkartacak. Bunun yanı sıra da 10 ülkeden de çekilecek.

Bu radikal kararı almaya iten en büyük faktör şuan için 2015 3. çeyreğinde 6 milyar euro zarar açıklaması olduğu olası.  Bankanın açıkladığı küçülme politikası kapsamında Arjantin, Şili, Meksika, Peru, Uruguay, Danimarka, Finlandiya, Norveç, Malta ve Yeni Zelanda’dan tamamen çekileceği de duyurulmuştu.

Küresel ve yerel alanda tüm şirketler istihdam sayısını düşürürken olası bir 2008 mali krizinin de önüne geçmeye çalışıyorlar.