ABD-Küba İlişkilerinde Yeni Dönem

1.046 views
views

 

Kanada ve Vatikan’ın ara arabuluculuğuyla 18 aya yakın sürdürülen gizli temaslar neticesinde, 1959′ daki Küba Devriminden bu yana yaşanan gerilimin sonlandırılması konusunda mutabakata varıldı. Peki bu gerilimin arkasında yatan sebepler nelerdi ?

Devrimden sonra iktidara gelen Fidel Castro, toprağın kamulaştırılmasına karar verdi. Bu karardan zarar gören ABD şirketlerinin baskısıyla, ABD hükümetinin Küba’ya iktisadi ambargo uygulaması iki ülke ilişkilerinin gerilmesine neden oldu. Bu olaydan sonra 1961 yılında ABD’nin desteğini arkasına alan sürgün Kübalıların, Fidel Castro rejimini yıkmak için gerçekleştirdikleri Domuzlar Körfezi Çıkarması’nın başarısızlıkla sonuçlanması sonrasında; Küba SSCB ile yakın ilişkiler kurmaya başlamıştır. Buna müteakiben Castro’nun Sovyetlere ait nükleer füzelerin Küba’ya konuşlandırılmasına izin vermesiyle Küba füze krizi patlak vermiştir. ABD ve SSCB arasında yürütülen görüşmeler sonucunda ABD’nin de Türkiye’deki füzelerini çekmesi karşılığında füzelerin sökülebileceğini belirtmişti. İki ülke füzelerin geri çekilmesi konusunda anlaşmaya vardı. Bu olay, dünyanın nükleer savaşa en çok yaklaştığı an olarak nitelendirilmektedir.1996’da Küba’nın 2 sivil Amerikan uçağını düşürmesinin ardından, ambargo sertleştirilmiştir. Küba uygulanan ambargonun kaldırılması için 4 kez BM Genel Kuruluna başvurmuştur. Genel Kurul kabul etmesine rağmen sonuç değişmemiştir.

ABD’de Barack Obama, Küba’da Fidel Castro yerine kardeşi Raul Castro’nun iktidara gelmesiyle; iki ülke arasında bir yumuşama ortamı doğmuştur.2015 yılı içinde karşılıklı olarak diplomatik temsilciliklerin açılması öngörülmektedir. Ayrıca seyahat kısıtlamaları kaldırılacak, iki ülke de casusluk yaptıkları gerekçesiyle tutukladıkları ABD ve Küba vatandaşlarını serbest bırakma konusunda anlaşmaya vardılar.

Bu uzun soluklu düşmanlığın nihayet son buluyor olması Latin Amerika’da memnuniyetle karşılandı. Gönül ister ki bu uzlaşma ortamı dünyadaki diğer ülkeler arasında yaşanan sorunların çözümü için örnek teşkil eder.