AB Ülkelerine Vizesiz Seyahat Dönemi Başlıyor

872 views
views

Haydi gözümüz aydın… Son yapılan antlaşmaya göre 2016 Ekim tarihinden itibaren Türkiye AB ülkelerine vizesiz gidebilecek.

Bildirildiğine göre en sonunda AB, vizesiz Avrupa için Türkiye’ye tarih vermiş bulunuyor. Ama bunun bir şart var; “Avrupa Birliği, Türkiye’nin geri kabul anlaşmasından doğan yükümlülüklerini yerine getirmesi halinde Ekim 2016’dan itibaren vize serbestliğine başlayabileceğini karara bağladı.”

AB-Türkiye zirvesinin taslak sonuç bildirgesinin ayrıntıları belli oldu. Bir sonraki müzakere başlığı aralık ayında açılacak. 2016’da da daha fazla müzakere başlığı görüşülmek üzere hazırlanacak. Bu noktada Türkiye ile açılacak müzakere başlıkları sonuç bildirgesinde isimlendirilmeyecek. Ancak Avrupa Komisyonu, müzakereye açılmak üzere hazırlanacak başlıklar listesini tek taraflı bir deklarasyon ile açıklaması bekleniyor.

Diğer taraftan Avrupa Birliği, Türkiye’ye Suriyeli ve diğer sığınmacılar için 3 milyar euro verecek. AB, sığınmacıların durumuna yönelik gelişmelere göre yardımları gözden geçirecek. Türkiye ise topraklarında kalan Suriyeli sığınmacıların çalışmalarını sağlayacak yasal düzenlemeleri yapacak. Taslak metne göre AB ve Türkiye yılıda bir kez zirve gerçekleştirecek.

Sonuç itibariyle Avrupa, gelen mültecilerden kurtulmak için Türkiye’yi yıllardır peşinde olduğu AB üyeliği ile birlikte gelen vizesiz dolaşım hakkını kısmen verecek. Burada şüphesiz en çok etkilenecek olan Türk halkı ve daha ucuz fiyata çalışmak zorunda kalacak olan sığınmacılar. Önümüzdeki görüşmeler ve bu kararın sonuçlarını ilerleyen zamanlarda daha net bir şekilde göreceğiz.