4G Olmadan 5G’ye Geçilebilir Mi?

1.422 views
views

indir
İletişim teknolojileri yıllardır değişiyor. İlk olarak GSM ile başlayan bu teknolojiler, gelişmeleriyle birlikte 2G, 3G, 4G ve son olarak 5G teknolojisi ile devam ediyor. Ülkemizde de hali hazırda kullanılmaya devam edilen 3G teknolojisi de artık eskimeye başladı. (3G ile devam eden ender ülkelerden biriyiz.)

Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı’nın yaptığı açıklama sonrasında ise, gözler 5G yani 5. nesil kablosuz iletişim teknolojilerine çevrildi. Peki, 5G nedir?İşte 5G hakkında bilmeniz gerekenler:

5. nesilden anlayacağınız gibi 5G daha iyi ve daha güncel teknolojiler ile donatılan bir kablosuz bağlantı teknolojisi. Peki 5G teknolojisi bize ne gibi avantajlar sunuyor? 5G  bize ne gibi avantajlar sunuyor? 

5G teknolojisi özellikle sunduğu hız ile dikkat çekiyor. Örneğin halihazırda kullanmaya devam ettiğimiz 3G, saniyede 28 Megabit hız sunuyor. Bu hız 4G’de 100 Megabit seviyesine ulaşmasına karşın 4G’nin hızı 5G’nin yanına bile yaklaşamıyor. Zira 5G teknolojisinde 1000 Megabit üzerinde hızlara ulaşılıyor. Tabi bu hız 8 bant üzerinden tek bir cihaza bağlanılarak deneniyor. Reel olarak bunun böyle bir imkanı yok ama tamamen teori şuan için.

Şu anda Ericsson’un lider olarak geliştirmeye devam ettiği 5G’yi pek çok ülkede desteklemeye devam ediyor. Ayrıca Alcatel- Lucent’i satın alan Nokia, Samsung ve daha bildiğimiz pek çok büyük marka 5G’nin gelişimini destekliyor.

Türkiye’ye gelecek olursa halihazırda 3G bizde geç geldi ama en son teknoloji ile geldi. Bu teknoloji 4G’ye geçişi biraz kolaylaştırıyor. En azından 4G kurulum maliyeti düşüyor. Avea Ceo’su 2013 yılının sonunda Avea’nın 4G’ye geçmeyip direk 5G’yi 2022 gibi kullanmayı düşündüklerini söylemişti. Sadece 4G çalışmalarını 2 yıldır yoğun olarak ülkemizde Turkcell ve Vodafone yapıyor. İlk test çalışmalarına göre Turkcell yaklaşık 95 Megabit, Vodafone 100 Megabit hıza kurmuş oldukları mevcut bazlarla ulaştıklarını kendi sitelerinde açıkladılar.

Şimdilik Türkiye’nin 5G’ye yönelik önemli bir adımı yok. 5G geliştirilme aşamasında ve standartlarının belirlenmesi için çalışılıyor. Standarttı olmayan bir teknolojinin şuan için kullanıma açılması ya da uygulanmasına imkan yok. Ancak Cumhurbaşkanı’nın belirttiği gibi 4G yerine direkt 5G teknolojisine geçersek, çok yüksek hızda internet ve 5G’nin getirdiği pek çok yeniliği hızla kullanmaya başlayabiliriz. Ama 5G’nin altyapısı 4G’yi kapsıyor. 5G’nin kurulum maliyetleri 4G kurulumu gerçekleştirilerek azaltılabilir.