3. Dünya Savaşı Başladı

1.401 views
views

3. Dünya Savaşı başlayalı aslında çok oldu. Bu savaşın fitili 2008 ekonomik krizinde ateşlendi ama bir şekilde bu 2011 yılına kadar gizlendi. 2011 yılında bu fitil bitti ve baruta doğru hızla yol almaya başlamıştı.

2008 krizinden sonra hafif de olsa ülke ekonomileri toparlanmaya başladı ama bu toparlanma 2011 yılında artık gücünü hissettirmeye başladı. Bu durumdan en çok etkilenecek olan şüphesiz ABD ve FED olacaktı. FED başkanı Ben Bernanke pek ağzına almadı faiz artışını 2014 yılındaki kamu personellerinin maaşlarını ödeyecek kadar para kalınca ağzına faiz kelimesini almaya başladı.

Bernanke’in son dönemi olması nedeniylede bu pek gündemde olmadı. Ondan sonra gelecek olan Yellen’ın politikaları gündemde olmaya başladı. Yellen’i daha garantici ve güvenli liman olan altında değer artışı yapacağı düşünülüyordu ki nitekim bu böyle olmadı.

Altında hızlı geri çekilmeler ve sürekli FED’in bir tehdit aracı olarak kullandığı faiz artışı yapacağı söylemi doların değerini uçurup Çin ve diğer gelişmekte olan ülkeleri biraz frenledi ve büyümelerini durduracak düzeyde etkiledi.

Geçtiğimiz Aralık ayında FED faiz artışı yaptı ama hiç korkuya gerek olmadığını geçen 2 ay içinde herkes anladı. Şimdi FED faiz artışı daha sık kullanmaya başladı ve herkesin kendisinden korkmasını istiyor.

2014 yılını Dolar/TL paritesi ortalaması 2.09 TL civarında. 3.10 TL’yi gördüğü için hafif geri çekilmeler olsada şuan 3 TL ye dayandı dolar. 2014 yılından bugüne kadar milli parası en çok değer kaybeden 2. ülkeyiz. İlki %45 değer kaybıyla Ruble ve %30 civarında TL oluyor ve üçüncü sırayı da %27’lik kayıpla Brezilya Reali oldu.

3. Dünya Savaşı aslında tam adıyla “Kur Savaşı.” Bu savaşı reel sektörü olmayan ülkeler büyük yaralar ile kaybedecek ama başta tüm ülkeleri ister istemez kemer sıkmaya itecek ve şuan da itiyor zaten. Ekonomik daralmalar var ama enflasyon ve kurdan kaynaklı fiyat artışlarından dolayı bu pek hissedilmiyor.

Kısacası savaş başlayalı çok oldu. Bu savaşı ABD çıkardı ve kazanmak istiyor. Bu savaşı çok iyi taktik ve stratejilerle her ülke kazanabilir ama bunun için kabiliyetli ekonomistlere ve siyasilere ihtiyaç var.