17 Aralık Operasyonu’nda Flaş Tahliyeler!

1.149 views
views

17 Aralık soruşturması kapsamında tutuklanarak cezaevine giren eski bakan çocukları; Barış Güler, Salih Kaan Çağlayan ayrıca iş adamı Reza Zarrab Hikmet Tuner ve Özgür Özdemir tahliye edildi. Böylelikle 17 Aralık soruşturması kapsamında içeride tutuklu kimse kalmadı.

İstanbul 3.Ceza Mahkemesi Avukatları Dinledi

Soruşturma kapsamında tutuklu bulunan şüphelilerin avukatları daha önce farklı tarihlerde tahliye içerikli dilekçelerini nöbetçi mahkemeye sundu. Taleplere ilişkin  İstanbul 3. Sulh Ceza Mahkemesi bir duruşma yaparak, avukatların sözlü beyanlarını da aldı. Daha sonra mahkeme Barış Güler, Salih Kaan Çağlayan, Reza Zarrab, Hikmet Tuner ve Özgür Özdemir’in tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmalarına karar verdi.

Yurtdışı Yasağı ve Adli Kontrol Zorunluluğu

Serbest bırakılan Barış  Güler, Salih Kaan Çağlayan,Reza Zarrab,Hikmet Tuner ve Özgür Özdemir için yurtdışına çıkma yasağı getirildi.Ayrıca mahkeme haftada birgün olmak üzere güvenlik merkezlerine giderek imza atma zorunluluğu getirilerek,adli kontrol tedbirleri uygulanmasına hükmetti.

Kararın Gerekçesi

Mahkeme kararın gerekçesi olarak ; “Şüphelilerin rüşvet almaya ve vermeye aracılık etmek, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve rüşvet vermek suçlarına yönelik delillerin, iletişim tespiti, dinlenilmesi, kayda alınması ve teknik araçlarla izleme ve neticesinde görüntülerin kayda alınması suretiyle elde edildiği, bu şekilde elde edilen delillerin yan delillerle desteklenmediği sürece tek başına esasa ilişkin delil mahiyetinde bulunamadığı açıktır.

Toplanan tüm delillerin telefon dinleme ve teknik takip sonucu elde edildiklerinden delillerin toplandığı dolayısıyla karartılmasının söz konusu olamayacağı ve şüphelilerin sabit ikametgahı ve konumları itibarıyla kaçma şüphelerinin olmadığı, en son incelemelerden sonra dosyaya kayda değer bir delil girmediği, bilirkişi incelemelerinin her zaman yapılabileceği, kamu görevlisi olmayan şüphelilerin, rüşvet vermek ve rüşvete aracılık etmekten tutuklandıkları, aracılık ettiklerinin yasal delillerle ortaya konulması gerektiği, böylece şüphelilere atılı suç vasıflarının, şüpheliler lehine değişme ihtimalinin yüksek olduğu, bu durumda tutuklu kalmalarının mağduriyetlerine sebebiyet vereceğinden tahliye hükmü kurulmuştur.”

 

Önceki İçerikHSYK’ya Onay
Sonraki İçerikUkrayna’da Yeni Dönem
Paylaş