13.Film Ekimi 11 Ekim’de Sinemaseverlerle Buluşuyor

1.627 views
views

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 13.sü düzenlenen Filmekimi’nin İstanbul ayağı 11-17 Ekim tarihlerinde sinemaseverle buluşuyor. 13. Filmekimi, geçen yıl da olduğu gibi sinema keyfini Türkiye’nin dört bir yanına taşıyacak.

Filmekimi’nde her yıl olduğu gibi merakla beklenen filmler Türkiye’de ilk defa beyaz perdeyle buluşacak. Prömiyerini Sundance, Cannes, Venedik ve Toronto gibi festivallerde yapan 40’a yakın film 7 gün boyunca İstanbul’da, Ekim ayı boyunca da Ankara, İzmir,Diyarbakır,Şanlıurfa,Trabzon ve Konya’daki sinema salonlarında gösterilecek.Yaz boyunca her hafta, 13. Filmekimi programından yeni bir film sosyal medya üzerinden izleyicilere duyurulacak.

Filmekimi, 2-9 Kasım’da Gaziantep’te gerçekleşecek Zeugma Film Festivali’nin yabancı film programını üstlenecek. Zeugma Film Festivali, Filmekimi ve Kırkayak Kültür Merkezi işbirliğinde gerçekleşecek gösterimler, 13. Filmekimi paralelinde düzenlenecek.

filmm

 

Sosyal medya üzerinden yapılan duyurularda şimdiye kadar programda olacağı belirtilen filmler şöyle: Andrei Zvyagintsev’in Cannes’da senaryo ödülü kazanan filmi Leviathan; David Cronenberg’in Cannes’da Julianne Moore’a kadın oyuncu ödülü kazandıran Maps to the Stars; İngiliz yönetmen Mike Leigh’in büyük İngiliz ressam Joseph Mallord William Turner’ın hikayesini anlattığı ve başrol oyuncusuna Cannes’da erkek oyuncu ödülü

getiren son filmi Mr. Turner; Afrika sinemasının önemli isimlerinden Abdrerrahman Sissako’nun Cannes’da Ekümenik jüri ödülü getiren filmi Timbuktu.

hfhf