1 Yıl Önce Apolitik Olmak

1.676 views
views

                             Gezi parkı direnişi, ülkelerimiz tarihinde kitleselliği, yaygınlığı ve hızı bakımından önemli bir  yer edinmiştir. Yaklaşık bir ayı bulan bu eylemler 79 ile yayıldı. Katılımcı sayısı milyonları buldu. Binlerce kişi gözaltına alındı, kimisi tutuklandı.  Ama gezi eylemleri sırasında en çok konuşulan konulardan biri de ‘apolitik gençlik’ti.

gezi_parki11

30  40 kişiyle, ağaçlar kesilmesin, Gezi parkı avm olmasın diye başlatılan bu çevreci eylemler kısa sürede bir direniş  haline geldi. Bu direniş halkın sesini duyurmak için ortak  bir platform oldu. Bu platformda genellikle gençler ön plandaydı ve tecrübesiz olmalarına rağmen çevrelerden her zaman destek gördü. Ayrıca  sosyal mecraları büyüklerinden daha iyi kullanmaları nedeniyle duyulmayan sesleri daha iyi duyurdu. Kısacası bu oluşum birlik ve beraberliğin hadsafada yaşandığı gezi ruhunu ortaya çıkardı.

Gezi parkı direnişi sırasında büyük bir kesimin apolitik olarak tanımladığı bu gençlik, mevcut düzendeki haksızlıklara karşı heterojen bir yapı oluşturdu. Bu sosyal yapı; politikanın çekişmelerine, kavgalarına taraf olmamayı seçmek apolitik olmak değil, tersine, politik bir duruştur imajını verdi.Öyle ki gençlik ‘popüler  kültürün sıradanlaştırdığı bireyler’ kalıbından sıyrılıp geleceğe  önyargısız sağlam adımlar atan bireyler sıfatına kavuştu.