1 Kasım’da ‘Tekrar Seçim’e

914 views
views

AKP’den koalisyon kurmak amacıyla Davutoğlu’nun önce CHP ile uzun süre istikşafi olarak görüşmesi bu durumdan sonuç alınamayınca da MHP ile görüşmesi ve özetle iki partiyle de koalisyon ilkeleri hususunda anlaşamayınca HDP’yle zaten görüşmeyip görevi Cumhurbaşkanı’na iade etmesi şeklinde ilerleyen süreç Tayyip Erdoğan’ın erken seçim kararı almasıyla sonuçlandı.

Teamül olarak Cumhurbaşkanı’nın ilk önce en çok oy alan partinin genel başkanına görev vermesi gerekiyordu ve bu gerçekleşti. Daha sonra koalisyon kurulamazsa en çok oy alan ikinci partiye hükümeti kurma görevi verilmesi gerekirdi. Ama teamül olarak tabi, hukuki bir zorunluluk değildi. Cumhurbaşkanı da görevi CHP’ye vermeyerek doğrudan erken seçim kararı aldı.

CHP duruma tepki gösterse de YSK 1 Kasım tarihini yeniden seçim için belirledi.

Seçim hükümetinin geçici başbakanı ise Ahmet Davutoğlu. Davutoğlu milletvekillerine bakanlık teklifinde bulunacak. Öncesinde CHP ve MHP kurulacak seçim hükümetinde bulunmayacaklarını açıklamıştı. Davutoğlu, eğer mevcut sayıyı bulamazsa dışarıdan bakanlık için bağımsızlara teklif götürecek.  HDP ise seçim hükümetinde şartsız olarak bulunacağını kendisine düşen 3 bakanlıkta da olmak istediğini belirtmişti.

215367

Davutoğlu’nun açıkladığı isimlerden CHP’den hiçbir milletvekili kabinede bulunmayı kabul etmezken MHP’li Tuğrul Türkeş’in bakanlığa ‘evet’ demesi siyasi gündeme bomba gibi düştü. Türkeş’in partiden ihraç tartışmaları sürerken, Davutoğlu ise Türkeş’in anayasal sorumluluğunu yerine getirdiği görüşünde. HDP’de ise EMEP’li Levent Tüzel partisiyle yaptığı istişare sonucu bakanlık teklifini reddetti.

28 Ağustos’ta kabinenin son halini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunan Davutoğlu’nun listesi onay aldı.

İşte yeni kabinede yer alacak bakanların listesi: Başbakan Ahmet Davutoğlu,Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz,Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan,Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş,Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş,Adalet Bakanı Kenan İpek,Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan,Avrupa Birliği Bakanı Ali Haydar Konca (HDP),Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık,Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Erdem,Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce,Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu,Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi,Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun,Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç,Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu,Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşçı,İçişleri Bakanı Selami Altınok,Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan (HDP),Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu,Maliye Bakanı Mehmet Şimşek,Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı,Millî Savunma Bakanı Vecdi Gönül,Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu,Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu,Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin.

Kabinede Ayşen Gürcan ilk kez türbanlı bir bakan olarak yer alıyor.

Burcu KESKİN

http://www.cnnturk.com/turkiye/cumhurbaskani-erdogan-secim-hukumetini-onayladi